Student HSC Subject First Places, New South Wales, 2013

This report shows the first placed student in each HSC subject in 2013 as awarded by the NSW Education Standards Authority.

Rankings are calculated from student HSC marks in the subject, or, where this results in a tie, from the average of the students' examination and assessment marks.

Students must achieve a band 6 or band E4 result in the relevant subject to appear in this list.

This report is equivalent to the Subject Top Achievers report after applying the filter "Rank equals 1".

25 of 124 entries are shown.
Page 1 of 5:
1 2 3 4 5
Jump to Page:
 
1 Aboriginal Studies Fisher, Chloe Isobelle Cheltenham Girls High School Beecroft
2 Agriculture Song, Dana James Ruse Agricultural High School Carlingford
3 Ancient History Nason, Lucy Annabel Hope Kambala Rose Bay
4 Arabic Continuers Abumustafa, Fatma Secondary College of Languages Arthur Phillip Campus Parramatta
5 Arabic Extension Abumustafa, Fatma Secondary College of Languages Arthur Phillip Campus Parramatta
6 Armenian Continuers Kotoyan, Tamara Secondary College of Languages Chatswood Campus Chatswood
7 Automotive Examination Butler, Corey Mitchell Western Institute Coonamble Campus Coonamble
8 Biology Chen, Sing-Young James Ruse Agricultural High School Carlingford
9 Business Services Examination Gordon, Adele Janet Meadowbank Education Trust School Meadowbank
10 Business Studies O'Brien, Jayden Anthony Penrith High School Penrith
11 Chemistry Lin, Jiarun Presbyterian Ladies College Sydney Croydon
12 Chinese Background Speakers Gao, Yuan Secondary College of Languages Kogarah Campus Kogarah
13 Chinese Beginners Truong, Hieu Gia Tempe High School Tempe
14 Chinese Continuers Yoon, Kimberly Ann Yi Xian Fort Street High School Petersham
15 Chinese Extension Gray, Daniel John St Ignatius College Lane Cove
16 Classical Greek Continuers Gregory, Gabriel Sydney Grammar School Darlinghurst
17 Classical Greek Continuers Zhang, Kim Pymble Ladies College Pymble
18 Classical Greek Extension Gregory, Gabriel Sydney Grammar School Darlinghurst
19 Classical Hebrew Continuers Baram, Liora Moriah College Queens Park
20 Classical Hebrew Extension Lobel, Tikvati Kesser Torah College Dover Heights
21 Community and Family Studies Kidd, Georgina Greystanes High School Greystanes
22 Construction Examination Lee, Daniel St Philips Christian College Waratah Waratah
23 Croatian Continuers Liscevic, Hermina Secondary College of Languages Arthur Phillip Campus Parramatta
24 Dance Iida, Viola Marie-Ellen Bradfield College St Leonards
25 Design and Technology Penny, Katherine Margaret Monte Sant Angelo Mercy College North Sydney
Home Privacy Policy Contact Us