Student HSC Subject First Places, New South Wales, 2007

This report shows the first placed student in each HSC subject in 2007 as awarded by the NSW Education Standards Authority.

Rankings are calculated from student HSC marks in the subject, or, where this results in a tie, from the average of the students' examination and assessment marks.

Students must achieve a band 6 or band E4 result in the relevant subject to appear in this list.

This report is equivalent to the Subject Top Achievers report after applying the filter "Rank equals 1".

25 of 120 entries are shown.
Page 1 of 5:
1 2 3 4 5
Jump to Page:
 
1 Aboriginal Studies Cousemacker, Jennifer Marie Sydney Distance Education High School Woolloomooloo
2 Accounting Harb, Daniel OTEN Open Training and Education Network Strathfield
3 Agriculture Sin, James Chun Man James Ruse Agricultural High School Carlingford
4 Ancient History Campbell, Dylan John Knox Grammar School Wahroonga
5 Ancient History Seto, Josephine Jun Kin Fort Street High School Petersham
6 Arabic Continuers Haydar, Ghada Secondary College of Languages St George Campus Kogarah
7 Arabic Extension Elias, Noor Secondary College of Languages Liverpool Boys Campus Liverpool
8 Armenian Continuers Mkrtchian, Karina Secondary College of Languages Chatswood Campus Chatswood
9 Biology Lee, Karen Ngar Wing James Ruse Agricultural High School Carlingford
10 Business Services Examination Ferguson, Simone Brigidine College St Ives St Ives
11 Business Studies Kauffman, Shelley Reddam House Bondi Campus North Bondi
12 Chemistry Dwyer, Jack Benjamin Epping Boys High School Eastwood
13 Chinese Background Speakers Liu, Wenjing Irene Secondary College of Languages Ashfield Boys Campus Ashfield
14 Chinese Beginners Armer, Jezza Dana Outside Tutor N/A
15 Chinese Continuers Kuan, Harold Wen-U Sydney Grammar School Darlinghurst
16 Chinese Extension Chi, Ao Lai Secondary College of Languages Strathfield Girls Campus Strathfield
17 Classical Greek Continuers Olson, Nicholas Sydney Grammar School Darlinghurst
18 Classical Greek Extension Olson, Nicholas Sydney Grammar School Darlinghurst
19 Classical Hebrew Continuers Wermut, Jonathan Moriah College Queens Park
20 Classical Hebrew Extension Nurick, Jonathan Moriah College Queens Park
21 Community and Family Studies Fricker, Elizabeth Taryn Meriden School Strathfield
22 Comparative Literature - Distinction Course Grogan, Matilda Charles Sturt University Distance Ed
23 Construction Examination Chew, Christopher St Stanislaus College Bathurst
24 Cosmology - Distinction Course Hammond, Alison Charles Sturt University Distance Ed
25 Croatian Continuers Seric, Tereza Secondary College of Languages Strathfield Girls Campus Strathfield
Home Privacy Policy Contact Us