Student HSC Subject First Places, New South Wales, 2008

This report shows the first placed student in each HSC subject in 2008 as awarded by the NSW Education Standards Authority.

Rankings are calculated from student HSC marks in the subject, or, where this results in a tie, from the average of the students' examination and assessment marks.

Students must achieve a band 6 or band E4 result in the relevant subject to appear in this list.

This report is equivalent to the Subject Top Achievers report after applying the filter "Rank equals 1".

25 of 125 entries are shown.
Page 1 of 5:
1 2 3 4 5
Jump to Page:
 
1 Aboriginal Studies Stewart, Emma Rae Kiama High School Kiama
2 Accounting Khor, Amanda Wen Ying Northern Sydney Institute Hornsby College Hornsby
3 Agriculture Halder, Aditi James Ruse Agricultural High School Carlingford
4 Ancient History Craven, Timothy Robin Canberra Grammar School Red Hill
5 Arabic Continuers Kassoua, Heba Secondary College of Languages Arthur Phillip Campus Parramatta
6 Arabic Extension Kassoua, Heba Secondary College of Languages Arthur Phillip Campus Parramatta
7 Armenian Continuers Shahmoradian, Emineh Secondary College of Languages Chatswood Campus Chatswood
8 Biology Chieng, Janet Ling Min Pymble Ladies College Pymble
9 Business Services Examination Weber, Trent Ashley Merrylands High School Merrylands
10 Business Studies Phillips, Bogart Edwin Ignatious Cranbrook School Bellevue Hill
11 Chemistry Zhang, Christine Shaoning James Ruse Agricultural High School Carlingford
12 Chinese Background Speakers Zhao, Zhi Fan Meridian College Pty Ltd Surry Hills
13 Chinese Beginners Waks, Shifra Sydney Secondary College Blackwattle Bay Campus Glebe
14 Chinese Continuers Hu, Hillary Sydney Girls High School Surry Hills
15 Chinese Extension Hu, Hillary Sydney Girls High School Surry Hills
16 Classical Greek Continuers Vallance, Thomas Sydney Grammar School Darlinghurst
17 Classical Greek Extension Vallance, Thomas Sydney Grammar School Darlinghurst
18 Classical Hebrew Continuers Hayman, Liron Moriah College Queens Park
19 Classical Hebrew Extension Hayman, Liron Moriah College Queens Park
20 Community and Family Studies Simpson, Ellie-Mae Dubbo Christian School Dubbo
21 Comparative Literature - Distinction Course Swain, Daniel Stephen Charles Sturt University Distance Ed
22 Construction Examination Brogan, Mark James St Patricks Marist College Dundas
23 Cosmology - Distinction Course Mohan, Nitin Charles Sturt University Distance Ed
24 Dance Covey, Courtney Anne Northern Beaches Secondary College Mackellar Girls Campus Manly Vale
25 Design and Technology Young, Bethany Grace Danebank An Anglican School for Girls Hurstville
Home Privacy Policy Contact Us