This report shows the 2009 top students in each HSC subject, along with their ranking as assigned by the NSW Education Standards Authority.
Rankings are calculated from student HSC marks in the subject, or, where this results in a tie, from the average of the students' examination and assessment marks.
Students must achieve a band 6 or band E4 result in the relevant subject to appear in this list.
The number of top achievers reported varies from 5 to 20, according to the number of candidates taking each subject.
25 | Ancient History | Barman, Sarah | 4 | Blue Mountains Grammar School | Wentworth Falls |
26 | Ancient History | Allison, Megan | 5 | Kellyville High School | Kellyville |
27 | Ancient History | Clifford, James Calen | 5 | St Leos Catholic College | Wahroonga |
28 | Ancient History | Iervasi, Katia | 5 | Our Lady of the Sacred Heart College | Kensington |
29 | Ancient History | Lambourne, Bronte | 8 | Kincoppal Rose Bay School of the Sacred Heart | Vaucluse |
30 | Ancient History | Novkovic, Tijana | 8 | Prairiewood High School | Prairiewood |
31 | Ancient History | Yadav, Srishti | 8 | Girraween High School | Girraween |
32 | Ancient History | Dela Torre, Karl Nikko Cajes | 11 | Ashfield Boys High School | Ashfield |
33 | Ancient History | Dorse, Lachlan | 11 | Newcastle Grammar School | Newcastle |
34 | Ancient History | Gabsi, Jasmine | 11 | Cecil Hills High School | Cecil Hills |
|
|||||
35 | Ancient History | Kwong, James | 11 | Knox Grammar School | Wahroonga |
36 | Ancient History | Gabay, Jodi Helen | 15 | Killara High School | Killara |
37 | Ancient History | Condylis, Nicholas James | 16 | Newington College | Stanmore |
38 | Ancient History | Naar, Hayden | 17 | Hunters Hill High School | Hunters Hill |
39 | Ancient History | Blumberg, Lauren | 18 | Ravenswood School for Girls | Gordon |
40 | Ancient History | Stitt, Kate | 19 | Brigidine College Randwick | Randwick |
41 | Ancient History | Ye, Chloe Ting-Yi | 20 | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills |
42 | Arabic Continuers | Albatayneh, Sinan | 1 | Condell Park High School | Condell Park |
43 | Arabic Continuers | Al-Mahana, Roda | 2 | Secondary College of Languages Liverpool Boys Campus | Liverpool |
44 | Arabic Continuers | Al Mohamad, Sara | 3 | Secondary College of Languages Dulwich Campus | Dulwich Hill |
45 | Arabic Continuers | Al Akhrass, Fatima | 4 | Secondary College of Languages St George Campus | Kogarah |
46 | Arabic Continuers | Al Zuhairy, Marie | 5 | Secondary College of Languages Liverpool Boys Campus | Liverpool |
47 | Arabic Extension | Saker, Samer | 1 | Secondary College of Languages Arthur Phillip Campus | Parramatta |
48 | Arabic Extension | Al-Mahana, Roda | 2 | Secondary College of Languages Liverpool Boys Campus | Liverpool |
49 | Arabic Extension | Zreika, Heba | 3 | Secondary College of Languages Birrong Girls Campus | Birrong |
50 | Arabic Extension | Hayek, Zaka | 4 | Secondary College of Languages Arthur Phillip Campus | Parramatta |
51 | Arabic Extension | Abbas, Akeel | 5 | Secondary College of Languages Liverpool Boys Campus | Liverpool |
52 | Armenian Continuers | Karadanian, Saro | 1 | Secondary College of Languages Chatswood Campus | Chatswood |
53 | Armenian Continuers | Nazarian, Tsolair | 2 | Galstaun College | Ingleside |
54 | Automotive Examination | Dumesny, Callum Mark | 1 | Riverina Institute Albury Campus | Albury |
55 | Automotive Examination | Penfold, Lewis David | 2 | Hunter Institute Glendale Campus | Glendale |
56 | Automotive Examination | Miles, Samuel Robert | 3 | Riverina Institute Albury Campus | Albury |
57 | Biology | Jemmeson, Alyssa | 1 | The Scots School Albury | Albury |
58 | Biology | Yeo, Lee-Anne | 2 | James Ruse Agricultural High School | Carlingford |
59 | Biology | Cheung, Simone Charmaine | 3 | James Ruse Agricultural High School | Carlingford |
60 | Biology | Halder, Aditi | 4 | James Ruse Agricultural High School | Carlingford |
61 | Biology | Virk, Sohaib Aamir | 5 | Malek Fahd Islamic School | Greenacre |
62 | Biology | Toutounji, Nadia | 6 | Malek Fahd Islamic School | Greenacre |
63 | Biology | Amin, Tahiya | 7 | Malek Fahd Islamic School | Greenacre |
64 | Biology | Rasko, Nathalie Bella | 8 | Wenona School | North Sydney |
65 | Biology | Jeganathan, Jayson | 9 | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills |
66 | Biology | Shi, Yu Feng | 10 | James Ruse Agricultural High School | Carlingford |
67 | Biology | Kerr, Maxine | 11 | Young High School | Young |
68 | Biology | Singh, Kamal Parkash | 12 | Girraween High School | Girraween |
69 | Biology | Wallis, Madeleine | 12 | Central Coast Adventist School | Erina |
70 | Biology | Clothier, Nicole Elizabeth | 14 | Marian Catholic College | ? |
71 | Biology | Syed, Sarah | 15 | North Sydney Girls High School | Crows Nest |
72 | Biology | Islam, Lamya | 16 | Malek Fahd Islamic School | Greenacre |
73 | Biology | Yamamoto, Hajime | 17 | Epping Boys High School | Eastwood |
74 | Biology | Pospischil, Daniel John | 18 | Patrician Brothers College Fairfield | Fairfield |