Student HSC Subject First Places, New South Wales, 2010

This report shows the first placed student in each HSC subject in 2010 as awarded by the NSW Education Standards Authority.

Rankings are calculated from student HSC marks in the subject, or, where this results in a tie, from the average of the students' examination and assessment marks.

Students must achieve a band 6 or band E4 result in the relevant subject to appear in this list.

This report is equivalent to the Subject Top Achievers report after applying the filter "Rank equals 1".

25 of 114 entries are shown.
Page 3 of 5:
1 2 3 4 5
Jump to Page:
 
51 Indonesian Background Speakers Hadiputro, Gloria NSW School of Languages Petersham
52 Indonesian Beginners White, Samantha Lee St John The Evangelist Catholic High School Nowra
53 Indonesian Continuers O'Mara, Joseph NSW School of Languages Petersham
54 Indonesian Extension O'Mara, Joseph NSW School of Languages Petersham
55 Industrial Technology Waterson, Bradley Harold Pennant Hills High School Pennant Hills
56 Information Processes and Technology Rong, Anne Tianran St George Girls High School Kogarah
57 Information Technology Examination Ezzy, David The Hills Grammar School Kenthurst
58 Italian Beginners Chan, Vivienne Pymble Ladies College Pymble
59 Italian Continuers Puglisi, Giancarlo Secondary College of Languages Kogarah Campus Kogarah
60 Italian Extension Daniell, Isolde Trinity Catholic College Lismore Lismore
61 Japanese Background Speakers Ozu, Yukie NSW School of Languages Petersham
62 Japanese Beginners Kim, Su Eun Santa Sabina College Strathfield
63 Japanese Continuers Lim, Hee Yeon Presbyterian Ladies College Sydney Croydon
64 Japanese Extension Kim, Shina Hannah Abbotsleigh Wahroonga
65 Khmer Continuers Tang, Vanty Cabramatta High School Cabramatta
66 Korean Background Speakers Choi, Hye Ji Secondary College of Languages Dulwich Campus Dulwich Hill
67 Korean Continuers Lee, Samuel (Chung Hyun) NSW School of Languages Petersham
68 Latin Continuers Farinha, Daniel St Aloysius College Milsons Point
69 Latin Extension Farinha, Daniel St Aloysius College Milsons Point
70 Legal Studies Farmakis, Thomas Knox Grammar School Wahroonga
71 Macedonian Continuers Trajkovska, Martina Secondary College of Languages Kogarah Campus Kogarah
72 Macedonian Continuers Voinovska, Viktorija Secondary College of Languages Kogarah Campus Kogarah
73 Mathematics Teo, Shawn Kum Yuan Knox Grammar School Wahroonga
74 Mathematics Extension 1 Jiang, James Yuheng Killara High School Killara
75 Mathematics Extension 1 Law, Stacey Wing Chee James Ruse Agricultural High School Carlingford
Home Privacy Policy Contact Us