This is the NSW HSC Honour Roll, listing every award or prize won by New South Wales HSC students in 2021, along with their school and subject details.
The report includes all Distinguished Achiever awards, All Rounder awards, and Subject Top Achiever awards (with rankings). First in Course awards are shown as Subject Top Achiever awards with a ranking of '1' i.e. first place.
The report also includes significant Australian national awards and prizes such as the Australian Student Prize.
1 | Abawi, Dylan Jordan | The Kings School | North Parramatta | English Extension 1 | DA | |
2 | Abbas, Mariam | St George Girls High School | Kogarah | English Extension 1 | DA | |
3 | Accaria, Gabriella | St Ursulas College | Kingsgrove | English Extension 1 | DA | |
4 | Aggarwal, Parth | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills | English Extension 1 | DA | |
5 | Aghav, Vivek | Moorebank High School | Moorebank | English Extension 1 | DA | |
6 | Agius, Rueben Edward | Newington College | Stanmore | English Extension 1 | DA | |
7 | Agnelli, Michelle | Riverside Girls High School | Gladesville | English Extension 1 | DA | |
8 | Ahmed, Tazima Samah | Hornsby Girls High School | Hornsby | English Extension 1 | DA | |
9 | Ahsan, Syed Mehdi | The Armidale School | Armidale | English Extension 1 | DA | |
10 | Aitken, Charlie Jo Megan | Kambala | Rose Bay | English Extension 1 | DA | |
|
||||||
11 | Aizenstros, Lara | Moriah College | Queens Park | English Extension 1 | DA | |
12 | Akioka, Masashige | Carinya Christian School Tamworth | Tamworth | English Extension 1 | DA | |
13 | Alam, Zahra | Santa Sabina College | Strathfield | English Extension 1 | DA | |
14 | Alexander, Grace Lily | St Ursulas College | Kingsgrove | English Extension 1 | DA | |
15 | Allen, Heidi | Korowal School | Hazelbrook | English Extension 1 | DA | |
16 | Alwakal, Yasmine | Our Lady of Mercy College Parramatta | Parramatta | English Extension 1 | DA | |
17 | Alwis, Shirlyn Joanne | Strathfield Girls High School | Strathfield | English Extension 1 | DA | |
18 | Amin, Jasmine | Penrith High School | Penrith | English Extension 1 | DA | |
19 | Amos, Harriet | St Catherines School | Waverley | English Extension 1 | DA | |
20 | Anastasiadis, Alix Nafsika | Kambala | Rose Bay | English Extension 1 | DA | |
21 | Ancell, Genevieve | Ascham School | Edgecliff | English Extension 1 | DA | |
22 | Anderson, Alex | Cranbrook School | Bellevue Hill | English Extension 1 | DA | |
23 | Anderson, Luka | Alexandria Park Community School | Alexandria | English Extension 1 | DA | |
24 | Anderson, Mariah | Toormina High School | Toormina | English Extension 1 | DA | |
25 | Andrea, Harry James | SHORE Sydney Church of England Grammar School | North Sydney | English Extension 1 | DA | |
26 | Andretic, Archie George | Newington College | Stanmore | English Extension 1 | DA | |
27 | Andrew, Zara Anne | Great Lakes College Tuncurry Senior Campus | Tuncurry | English Extension 1 | DA | |
28 | Andrews, Alice Rose | Kambala | Rose Bay | English Extension 1 | DA | |
29 | Angelopoulos, James | Concord High School | Concord | English Extension 1 | DA | |
30 | Angus, Bailey | Barker College | Hornsby | English Extension 1 | DA | |
31 | Anthony, Dimitra | Bethlehem College | Ashfield | English Extension 1 | DA | |
32 | Anthony, Olivia | Sydney Girls High School | Surry Hills | English Extension 1 | DA | |
33 | Antonopoulos, Teoni | St Spyridon College Senior School | Maroubra | English Extension 1 | DA | |
34 | Antoon, Shaniece Julia | Abbotsleigh | Wahroonga | English Extension 1 | DA | |
35 | Ao, Erik | Baulkham Hills High School | Baulkham Hills | English Extension 1 | DA | |
36 | Aquilina, Daniel | De La Salle College Revesby Heights | Revesby Heights | English Extension 1 | DA | |
37 | Arambewela, Yanick | St Aloysius College | Milsons Point | English Extension 1 | DA | |
38 | Aravinthan, Ashna | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | English Extension 1 | DA | |
39 | Arunasalam, Subanu | Macarthur Girls High School | Parramatta | English Extension 1 | DA | |
40 | Asamoah Boateng, Godgiveson | All Saints Catholic College Casula Campus | Casula | English Extension 1 | DA | |
41 | Ascone, Ross | Parramatta Marist High School | Westmead | English Extension 1 | DA | |
42 | Ashley, Katherine Rose | Killarney Heights High School | Killarney Heights | English Extension 1 | DA | |
43 | Assaf, Emma | Mount St Benedict College | Pennant Hills | English Extension 1 | DA | |
44 | Assanti, Ava | Pacific Hills Christian School | Dural | English Extension 1 | DA | |
45 | Atack, Lachlan | Girraween High School | Girraween | English Extension 1 | DA | |
46 | Athas, Ari Christopher | Mosman High School | Mosman | English Extension 1 | DA | |
47 | Atkinson, Grace | Great Lakes College Tuncurry Senior Campus | Tuncurry | English Extension 1 | DA | |
48 | Atluri, Simi | Scots All Saints College | White Rock | English Extension 1 | DA | |
49 | Atra, Cayla | St Ursulas College | Kingsgrove | English Extension 1 | DA | |
50 | Atteya, Chloe | Arden Anglican School Epping Campus | Epping | English Extension 1 | DA |